Jak si (ne)zavařit

Taky u vás doma máte zavařovací sezónu? Jahodový džem, zavařené okurky, nakládané houby.... Za takovou skleničkou je spousta práce. Vypeckovat višně, jednotlivé kuličky rybízu sundat ze stopky, angreštu ostříhat bubáky, nakladačky odrbat kartáčkem a nacpat do čistých sklenic tak, aby nebylo nikde místečko. Je to skoro těžší než některé puzzle skládačky.

Co je vlastně zavařování
Zavařování je jeden ze způsobů tepelné konzervace potravin. Pokrm zavařujeme ve sklenici těsně uzavřené víčkem při teplotě minimálně 85 °C, takže se pak dovaří a také pasterizuje. Díky tomu je chráněn před mikoorganizmy a zkažením. S technikou zavařování přišel v roce 1795 francouzský kuchař a cukrář Nicollas Apert. Jeho plechovky měly přilepšit vojákům při válčení.

I vy si můžete takto vyrobit vlastní domácí konzervy. Ne zrovna do války, ale usnadní vám boj s dětmi na dovolené. Věta „tohle nejím“ vás s vlastními doma zavařenými pokrmy překvapit nemůže. Jídla jako od maminky budete mít kdykoliv po ruce. Samozřejmě nejen pro děti, ale také pro vás a další mlsné členy rodiny. Zavařit můžete téměř vše: guláš, roštěnou, pečené kuře nebo různé omáčky. Do skla si klidně můžete připravit i klasickou svíčkovou. Jen dodržujte dvě zásady! Do pokrmu nedávejte mouku, jídlo by mohlo zkvasit. Stejně tak vynechejte smetanu. Oboje přidávejte až při ohřívání a dochucování jídla. Jídlo vydrží zhruba 3 týdny.

V čem zavařovat
Klasika, kterou znají všichni, je zavařovací hrnec. Vejde se do něj cca 14 sklenic o maximálním objemu 0,75 l. Hrnec na zavařování lze použít na všech typech sporáků. Abyste předešli popálení a nemuseli čekat na vychladnutí sklenic, skvělé jsou zavařovací kleště.

Pokud ale nezavařujete příliš často, využít můžete i pomoc trouby. Do hlubšího plechu dejte utěrku a nalijte přibližně litr vody. Poté vložte uzavřené sklenice víčky nahoru. Sklenice se nesmí dotýkat vzájemně ani okrajů plechu. Délka a teplota zavařování záleží především na velikosti sklenic a druhu pokrmu. Ovoce lze zavařovat například při teplotě 180°C zhruba 30 minut a dalších 30 minut nechat v troubě chladnout.

Zavařovat umí i mikrovlnná trouba. Naplněné sklenice uzavřete víčky a vložte do mikrovlnné trouby. Výkon nastavte na 700W a na každou sklenici o obsahu 0,7 litrů počítejte s dobou 5 minut. 5 sklenic tedy budete zavařovat 30 minut.

Čistota půl úspěchu
Zavařování se neobejde bez sklenic. V tomto případě neplatí čistota půl zdraví, ale čistota půl úspěchu. Jen tak můžete mít jistotu, že na vás pod víčkem po otevření nevykoukne plesnivé očičko. A to opravdu naštve, když jste do zavařování vložili tolik práce. Pokud chcete mít domácí výtvor jako krásný dárek, ideální jsou krásné sklenice s klipovým uzávěrem. Pro domácí šťávy se pak hodí lahve s klipovým uzávěrem.

Domácí marmeláda podle EU
Děláte si domácí marmeládu? A jste si jistí, že je to opravdu marmeláda? Naší marmeládě věnovala pozornost Evropská unie a už to není tak jednoduché. Podle evropské legislativy se takto může nazývat pouze výrobek z citrusových plodů. V jednom kilogramu musí být minimálně 200 gramů ovoce. Nejspíš si tak doma vyrábíte džem, ve kterém musí být podíl ovoce minimálně 350 gramů. V obchodech pak nejčastěji narazíme na rosol, což je varianta bez kousků ovoce, ve které musí být podíl ovocné složky na 350 gramů v jednom kilogramu. Pro tvrdší druhy ovoce můžete vyzkoušet tlakový hrnec, který výrazně urychlí přípravu pokrmu. Hodí se například pro meruňky nebo džem z dýně a jablek.

Při zavařování můžete popustit uzdu fantazii. Nejde jen o ovoce, ale připravovat můžete i zeleninové čalamády nebo skvělé čatní (chutney). Čatní pochází z indické kuchyně, kde jím dochucují základní jídlo. Je to vlastně hustá omáčka připravená z ovoce a zeleniny. Často se při výrobě používají rozinky, česnek, cibule. Díky tomu má široké spektrum chutí, od ostré pikantní, až po lahodnou, více sladkou. Použít ho můžete k dochucení jídel z masa, například grilovaných mas, ale i vegetariánských specialit.

S chutí do toho.
Přeje decoDoma

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Jaro 2024.

Nápady pro útulnější domov

Naše autorky pro vás připravují blog plný zajímavých článků. Ať už hledáte inspiraci v bytovém designu, šikovné rady do domácnosti, vyzkoušené recepty nebo návody na vyrábění dekorací.

Psali o nás
Newsletter
Novinky a akce
na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů
Léto 2024
16 000 výdejních
míst
a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup