Získejte ZDARMA luxusní vestu jako DÁREK k objednávce nad 990 Kč.  

Barvy do obývacího pokoje

Líbí se vám obývací pokoje navržené bytovým architektem a rádi byste si proměnili i váš interiér? Poradíme vám, jak vybrat barvy do obývacího pokoje a vzájemně je sladit. Nemusíte zůstávat u neutrálních tónů, ale vrhněte se do barev. Začněte u sedací soupravy.

JEDNODUCHÝ TEST

Vyfoťte se váš obývací pokoj a podívejte se na něj "jinýma" očima. Máte pocit, že vše ladí, tak jak má? Kombinování barev má svá pravidla. Když začnete přemýšlet, jak sladit barvy v interiéru, začněte s tím, co už doma máte. Sedací soupravu měnit nemusíte, stačí ji opatřit napínacími potahy.

 

VYBERTE SI BARVU SEDAČKY

Vaše původní zařízení bylo zcela jistě sladěné do jiného trendu. Využijte této příležitosti k pořádné změně. Máte jedinečnou možnost vykročit jiným směrem, protože s novou barvou vstoupí do prostoru i nové impulzy. Velkou změnu uděláte proměnou sedací soupravy pomocí napínacích potahů Buklé. Vyberte si barvu sedačky a laďte ostatní doplňky. Vyzkoušet si můžete podobnou skládačku, která vám napoví.

 


 

NÁLADA PODLE BAREV

Řídit se můžete vaší oblíbenou barvou, nebo tím, jakého pocitu chcete v obývacím pokoji dosáhnout. Barvám přisuzujeme velký význam. Napomáhají optickým korekcím prostoru, podporují naše nálady, dokážou uklidňovat.

Barvy dělíme do tří skupin - uklidňující, povzbuzující, neutrální.

Uklidňujícím se také říká ženské (nebo také studené) a patří sem zelená, modrá a fialová. Tyto barvy uklidňují a uspávají a mají své nejlepší využití v místnostech určeným především k relaxaci.

Povzbuzujícím zase mužské (nebo také teplé), jsou to červená a oranžová. Podněcují fyzickou a psychickou aktivitu hodí do pokojů určených k zábavě, větším aktivitám a společenskému dění.

Žlutá barva zaujímá prostřední pozici a vyrovnává oba protiklady.

 

Barevný kruh pomůže s výběrem

Když se podív​áte na barevné spektrum, je vidět, že jedna barva přechází v druhou. Celek však tvoří pouhé 3 skupiny barev. Pochopíte-li jejich vzájemnou souvztažnost, pokaždé si svůj příbytek vyzdobíte správně:

  • Primární barvy tvoří žlutá, modrá a červená. Nelze je získat mícháním jiných barev.
  • Sekundární barvy vytvoříte smícháním stejných dílů dvou primárních barev. Vznikne oranžová (z červené a žluté), zelená (ze žluté a modré) a fialová (z modré a červené).
  • Terciální barvy vzniknou smícháním primární barvy a sousední sekundární barvy, např. okrově žlutá (vlevo od žluté) a zelenožlutá (vpravo od žluté).

V barevném spektru zcela jistě postrádáte černou, bílou a šedou, ale mezi barvami se nevyskytují, protože vlastně ani nejsou barvami. Představují přesycení až nedostatek světla. Pro vzájemné sousedství barev a jejich mísení jsou však nesmírně důležité.

 


 

ZAČNĚTE KOMBINOVAT

U nás jsou v obývacích pokojích velmi oblíbené hnědé tóny, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru. Vyznat se ve škále hnědých barev není jen tak. Tady víc než kde jinde musíte sáhnut po některé z odvážnějších barev. Ukážeme vám, jak s barvami pracovat. Vybrat si můžete samozřejmě i jinou a na blogu si pak přečíst možné kombinace.

 

Kombinace tón v tónu

Odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší. Skořice, muškátový oříšek, mléčný nugát, to vše lze přimíchat k oříškové barvě pro barevný základ celého prostoru. Tmavé odstíny působí neutrálně a elegantně, světlé tóny evokují teplo a jsou přizpůsobivé. Je to skvělá půda pro mnoho výrazných moderních barev.

 

Sousední barvy z barevného kruhu

Vyberte si jednu ze základních barev - žlutou, modrou, červenou či zelenou. Tuto barvu posléze kombinujte s odstíny, ve kterých je tato barva obsažena. K hnědým tónům se například bude hodit mentol (světlejší vodní zelená) a máta (tmavší odstín téže barvy) osvěží prostor inspirovaný 50. lety.

 

Barvu z protilehlého spektra

Doplňkové barvy jsou barvy na barevném kruhu stojící proti sobě. Předchozím barvám stále ještě chybí akcent; jen ta malá špetička koření, která vytvoří z prostoru něco výjimečného. Vždy ho musí být jako šafránu - a v této chvíli je řeč právě o něm! Výrazná barva šáfránu, kurkumy nebo světlého medu, je tou správnou barvou pro útulné drobné detaily, jako např. pohodlné podnožky, solitérní komodu nebo zdobený zrcadlový rám.

 


 

LAĎTE DETAILY

Ideální počet barev je 5. Vyberte si základní výraznou barvu, tu doplňte o druhou barvu - obvykle její světlejší nebo tmavší odstín. Přidejte doplňkovou barvu z protilehlé strany barevného kruhu a vše dolaďte neutrální šedou nebo bílou barvou.

 

 


 

Pokud si nejste stále jistí, máme pro vás 10 různých inspirací na barevné kombinace v obývacím pokoji. Stačí, když si vyberete tu, která se vám nejvíc líbí a přečtete si podrobnější rady, jako tuto barvu kombinovat.

 

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup