Domácí prací prášek
Měkké prádlo vonící čistotou je vizitkou každé domácnosti. Vyzkoušejte výrobu prášků doslova z domácí kuchyně. Šetříte tak nejenom rodinnou kapsu. Téměř neexistuje taková špína, s níž by si neporadila soda, různé druhy octů, citron a mýdlo.
Co se týká smyčkových ručníků z bambusu a bavlny, určitě víte, že je třeba je před použitím vyprat a nepoužívat aviváž. Ovšem navzdory těmto pravidlům nejsou ručníky po čase příjemné na omak. Proto vám předkládáme rady a recepty z dovedností našich babiček, které jsou zkrátka nad zlato a s malými obměnami fungují dodnes.
Co budete potřebovat pro výrobu pracího prášku a aviváže
Celou přípravu zvládnete asi za 20 minut. Krystalická prací soda (uhličitan sodný, který se nalézá v přírodě, například v mořské vodě) je přeborník pro praní prádla a tvoří nenahraditelnou součást různých pracích prášků. Pytlík sody koupíte v drogerii za pár korun a rozhodně stojí za vyzkoušení. V následujícím receptu na aviváž využijete jedlou potravinářskou sodu (hydrogenuhličitan sodný), která se více používá při úklidu domácnosti a v kosmetice.
Další důležitou látkou je marseillské mýdlo. Je zcela přírodní a obsahuje až 70 % přírodních olejů. Kostka krémového mýdla obsahuje kokosový a palmový olej, zeleně zbarvená mýdla mají vysoký podíl olivového oleje. Dají se koupit i vločky marseillského mýdla - 1 kg stojí kolem 190 Kč, a pak si ušetříte strouhání. Naše babičky používaly bezkonkurenčně jádrové mýdlo, určitě znáte to jelenovité, výborné na zažrané skvrny. Esenciální olej si vyberte podle svého vkusu.

Pro 550 g pracího prášku na barevné prádlo si připravte:
- 100 g přírodního mýdla bez barviv a syntetických přísad, např. marseillské
- 450 g prací sody
- 6 kapek levandulového esenciálního oleje
Nemáte-li mýdlové vločky, musíte nejprve zpracovat kostku mýdla. Na hrubém struhadle mýdlo nastrouháte, smícháte ho s prací sodou a ideálně vše rozmixujete na prášek. Teprve pak jej přesuňte do plastového kyblíčku s dobře těsnicím víčkem a do směsi vmíchejte třeba levandulový olej. Ještě promíchejte a dobře uzavřete. Prací prášek dávejte přímo do bubnu pračky, protože zásobník trošku zalepí, neboť je mastnější. Množství přizpůsobte ušpinění prádla, běžně stačí 2-3 lžíce.
Příprava aviváže, kterou je možné používat na ručníky
Zatímco běžnou aviváž výrobci ručníků na své zboží nedoporučují, použití epsomské soli starší prádlo zjemní a změkčí. Určitě to stojí za vyzkoušení. Epsomská sůl vlastně není sůl, i když tak vypadá. Je významnou součástí mořské vody i některých minerálních vod a jedná se o minerální sloučeninu hořčíku a síranu. Snadno se vstřebává kůží, takže je obvykle užívána jako součást relaxačních solí do koupele, které pomáhají snižovat záněty a zlepšují svalové a nervové funkce. Prodává se v různé hrubosti, 1 kg stojí kolem 80 Kč. Ingredience smíchejte v misce a nasypejte do dobře uzavíratelné dózy, např. skleněné. Na běžnou várku prádla použijte 2 lžíce, nebo dle potřeby.
Na 600 g aviváže si připravte:
- 400 g epsomské soli
- 200 g kuchyňské jedlé sody
- libovolné množství esenciálního oleje ve shodě s pracím práškem, levandule stačí 20-25 kapek
Další zajímavé tipy naleznete na našem blogu.
Co se vám bude hodit
Naše autorky pro vás připravují blog plný zajímavých článků. Ať už hledáte inspiraci v bytovém designu, šikovné rady do domácnosti, vyzkoušené recepty nebo návody na vyrábění dekorací.
_cmsico.jpg)
_cmsico.jpg)
_cmsico.jpg)
_cmsico.jpg)
_cmsico.jpg)
_cmsico.jpg)