Získejte ZDARMA luxusní vestu jako DÁREK k objednávce nad 990 Kč.  

Domácí rumtopf

Nádherné léto je před námi, a už teď si začínáme užívat sladkost  ovoce ze zahrádek. Upečte si koláč, uvařte lahodné zavařeniny, a hlavně – založte si sklenici ovoce v rumu! Je to dobrota. 


 
Celá akce začíná právě jahodami, které jsou teď všude. Kouzlo spočívá v tom, že do sklenice vkládáte ovoce tak, jak jednotlivé druhy dozrávají. Je to taková radostná přehlídka léta, kterou si schováte pod víčkem na zimu, na Vánoce nebo na Silvestra. A věřte nám, že patří k lahůdkám, které nikde nekoupíte. Kdo nevyzkoušel, neví, o co přichází.
 
JAK NA TO

Nejdříve ze všeho si pořiďte krásnou sklenici, která bude ovoci slušet. Budete ji mít v lednici pěkných pár měsíců, tak ať vás pohled na ni stále těší. Ideální je dvoulitrová, ale pokud nakládáte poprvé, začněte i s menším objemem. Měla by mít dobré těsnění a pevný uzávěr ke snadné obsluze. Během léta je třeba sklenici několikrát otvírat. My jsme použili skleněnou dózu s klipovým uzávěrem, která je v nabídce v objemu 1 a 2 litry, a 1,3 litru - vyberte si. Máme na výběr ale i jiné typy sklenic s pákovým uzávěrem, které můžete použít. 

 
1. CO BUDETE POTŘEBOVAT
 Seznam ingrediencí je skutečně zapamatovatelný – potřebujete nepřezrálé ovoce. Záleží na vaší chuti.  

  • cukr 
  • kvalitní rum 
  • bylinky, nejlépe mátu 
  • a dle chuti skořici, badyán, citronovou kůru (není nutné).  
  • Množství všeho neuvádíme, protože budete skládat, prosypávat a zalévat postupně. Zkazit nic nemůžete, ale pro jistotu, na konci článku naleznete recept a potřebné rady

2. OCHUTNÁVKA PO MĚSÍCI

A tady je něco pro mlsaly. Těsně za jahodami přibudou do sklenice třešně a broskve – a vás začne zajímat, jak to vlastně chutná. Prozradíme, že minimálně po měsíci můžete ochutnávat. Má to jen jedno riziko, že se rumová lahůdka nedočká malin, borůvek, rybízu, hroznového vína a blum, protože ji zaručeně sníte :o)
 
Pohoštění může vypadat netradičně. Naservírujte trochu ovoce a ovocného likéru do poloviny melounu Galia. 
Meloun rozkrojte, z obou polovin vykrojte semena a z celé jedné poloviny vydlabejte vykrajovačem kuličky. Na druhé polovině, do které bude servírovat ovoce v rumu, si vyznačte asi 1,5 cm od okraje kruh, ze středu opět vykrojte pár kuliček a zbytek čistě vydlabejte lžící do tvaru mističky. Meloun obraťte a z kulaté části odkrojte plátek slupky tak, aby pak ovocná mistička na rovné ploše dobře stála.
 
3. LETNÍ POCHOUTKA S ALKOHOLEM

Melounovou misku naplňte ovocem a rumovým likérem, ve které se ovoce koupalo. Přidejte vychlazené melounové kuličky s citronovou kůrou, a podávejte. Spojení čerstvého a nakládaného ovoce je úchvatné. Zbytek přírodní mističky snězte nakonec. 
 
OVOCE V RUMU ANEB RUMTOPF  
 
Potřebujete: 

  1. na 1,5 kg sezonního ovoce 
  2. asi 3 kg krupicového cukru 
  3. 1 litr světlého nebo tmavého rumu.

Do naší sklenice se vejde asi třetina surovin. Budete je skládat postupně, takže další pokyny jsou zcela orientační. 
 
Obecně platí, že každou vrstvu čistého, omytého a okapaného ovoce musíte zasypat několika lžícemi cukru a zalít rumem tak, aby ovoce bylo ponořené alespoň 1 cm pod hladinou. Nepoužívejte přezrálé ovoce, broskve a hrušky je vhodné předem oloupat, velké plody je třeba rozkrájet na úhledné kousky. Pecky a jadýrka odstraňte. 
Po první várce ovoce cukrem nešetřete, později můžete již ubírat. Nakládání obyčejně končí švestkami. Spolu s třešněmi bývají ve směsi nejchutnější. Pokaždé sklenici dobře uzavřete a uskladněte v chladu a temnu.
 
Když vydržíte do Vánoc
Ovoce můžete podávat se zmrzlinou nebo usmažte kopec lívanců a ke každé porci přidejte na talíř trochu rumem nasáklého ovoce a dozdobte kopečkem šlehačky. Rum chutnající po ovoci nakonec přeceďte přes jemné pláténko a pochutnejte si na lahodném likéru. Uvidíte že to stálo za námahu.
 
Pochoutku můžete servírovat ve skleněných hrnečkách, kde krásně vynikne. Vyzkoušejte také udělat party pro přátele a udělat bowli do skleněné mísy. A pro děti vymačkat z ovoce čerstvou šťávu. 
 
Skleněný hrnek 
Skleněná mísa 
Mechanický odšťavňovač

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup