Kde se vzal deštník

Sáhnete při deštivém počasí automaticky po deštníku?  A napadlo vás někdy, kdo s tímhle nápadem vlastně přišel?  Že je například patentovaný stojan na deštníky nebo skládací konstrukce?

Deštníky jsou dnes k dostání v různých tvarech, velikostech a barvách. Malé skládací do kabelky, nebo bytelnější velké, které vydrží i větší nárazy větru.  Kromě klasické černé, která nepodléhá žádným módním trendům, jsou tu i deštníky různě barevné nebo moderní průhledné. Díky nim vidíte bez problémů na cestu! A nechybí ani vychytávky vybavené třeba led svítilnou.

Vývoj deštníku ale až sem musel urazit pořádný kus cesty. Začněme od začátku.

Možná se už naši pravěcí předci chránili před deštěm velkými listy, košatými větvičkami nebo třeba kůžemi nataženými přes klacek.  Ale první vyobrazení deštníku, nebo spíše slunečníku, najdeme v čínských malbách. Byl to spíše módní doplněk, který byl spojen s vysokou pozicí. Začátkem 16. století se pak stal populárním v Evropě, kde ho naopak využívali při deštivém počasí. A nosily hlavně ženy.

O to, že nejde jen o módní doplněk pro ženy, ale ani muži se za něj nemusí stydět, se zasloužil perský cestovatel a spisovatel Jonas Hanway. Nosil a používal jej přes 30 let, takže se na jeho počest vžil mezi muži pro tuto pomůcku proti dešti název “hanway“. Pak se stal dokonce deštník i jakýmsi módním doplňkem a nahrazoval vycházkovou hůl. Vzpomeňme například na Charlieho Chaplina.  Umíte si ho bez deštníku představit?

Z deštníků se tak stal dobrý byznys. První specializovaný obchod na deštníky se jmenoval James Smith and Sons a byl otevřen v roce 1830 v Londýně. První evropské deštníky měly vyřezávané rukojeti z tvrdého dřeva a byly potaženy napuštěným plátnem. Ocelovou konstrukci vynalezl až v roce 1852 Samuel Fox. Údajně se nechal inspirovat dámskou krinolínu a korzetem. A protože deštníků přibývalo, došlo i na patent na stojan na deštníky. Ten si v roce 1885 nechal patentovat afroamerický vynálezce William C.Carter. Skládací systém deštníku, bez kterého by byl deštník do kabelky jen stěží představitelný, byl patentován až o století později.

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup