Jarní úklid

„Už ses na něj vrhla? Já jsem mu obětovala celý víkend! Jakmile začnu, nevím, kdy přestat.“  „Hmm, to já bych nejraději zalezla do postele a počkala do léta, než to šílenství přejde. Řeč není o novém díle románu Padesát odstínů temnoty, ale o fenoménu, který se českých domácností zmocní 20.3. – jarním úklidu.

Jarní sluníčko nemilosrdně odhalí špinavé okenní tabulky a zašedlé záclony. Stejně tak jako prach v knihovnách a na vystaveném porcelánu. Na jaře se tedy většina žen, ať už s radostí, nebo pod tlakem okolí, pustí do jarního úklidu a vysmýčí domov až do těch nejzapomenutějších zákoutí.

Můžeme vám dát spoustu dobrých rad a tipů, jak si úklid usnadnit. S prachem zatočí naše prachovka z pravých pštrosích per, s tím v žaluziích si poradí ruční čistič, do radiátorů se dostanete díky skvělému nástavci na vysavač a ani pavučinka neobstojí před ručním vysavačem. Ale takových rad jsou plné časopisy. Navíc stačí, abyste se podívali do naší kategorie „Domácnost a úklid“ a jistě si vyberete. My pro vás máme nápady, jak se vypořádat s jarním úklidem tak trochu jinak. Někdy není tak důležité mít uklizeno, ale mít ty správné argumenty, proč uklizeno nemáte.

1. Proč nemáš utřený prach?

Velkou část dokonalého jarního úklidu zabere zbavení domácnosti prachu. Ať už pomocí sofistikovaných prachovek a utěrek z mikrovlákna, nebo obyčejně tajně vyřazených bavlněných triček a trenek. V některých domácnostech jdou tak daleko, že přerovnají celou knihovnu a každou knížku zvlášť utřou, stejně tak se lesku dočká vystavený porcelán a suvenýry z cest. Mezi žebry radiátoru se smýčí ramínkem (lepší je samozřejmě nástavec na vysavač) a pedanti otírají i žaluzie (pokud to po vás bude někdo chtít, rozhodně vám prací usnadní kartáč na žaluzie). Ale věděli jste, že sterilní prostředí imunitu nezlepšuje, ale spíše jí škodí? Imunitní systém potřebuje trénovat, aby se rozvíjel a posiloval. Čistota má svůj význam, ale nic se nemá přehánět. Takže proto si můžete doma prach dovolit.

2. Proč nevyhodíš ty věci, které nepoužíváš?

Protože je těžké se rozloučit s oblečením, které jste sice neměli roky na sobě, ale vážou vás k němu sentimentální vzpomínky, stejně tak jako ke starým časopisům, které už nikdy nebudete číst. Navíc vyhození nebo uklizení nepoužívaných věcí může narušit pracně vybudovaný organizovaný chaos. Vy přece víte, že složenky dáváte do spodního šuplíku, kde máte telefon, co chcete spravit, a váš cestovní pas je stále v malém kufříku, který je právě beznadějně zarovnán starým kufrem, který jste vozili na tábor. Pro notorické skladovače všeho možného doporučujeme úložné boxy nebo plastové komody. Pokud vám organizovaný nepořádek vyhovuje, pamatujte, že pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. O tom, jak je toto motto oblíbené, se můžete přesvědčit v řadě skupin na facebooku.

3. Proč si aspoň jednou za rok neuklidíš pořádně?

Jen co se vzpamatujete z vánočního úklidu, už klepe na dveře ten jarní a žádají se po vás heroické výkony v oblasti úklidu. Základem je mít umytá okna a vyprané záclony. S čističem oken na teleskopické tyči sice zvládnete hravě umytí oken i bez balancování na židle, ale stejně vás tato činnost okrade o spoustu času. A protože času má každý z nás málo, je škoda ho strávit zrovna uklízením. Myslete na to, že kdo má moc uklizeno, ten má moc volného času. To by se vám mohlo vymstít v podobě dalšího nákladu nové práce.

4. Já se na to tady už nemůžu dívat.

Nechce se vám uklízet, ale ani se dívat na to, jak na vás vykukuje práce z každého kouta. Řiďte se heslem, co není vidět, neexistuje. Jistě jste už narazili v ženských časopisech na spoustu rad, jak zamaskovat nedostatky postavy. Jednou z nich je, že ve světle svíček vše vypadá tak nějak lépe. Věřte nám, i prach dostane takový romantický nádech. Návštěvy zvěte tedy jedině v podvečer, ihned po příchodu jim naservírujte uvítací alkoholický „wellcomedrink“, po kterém nestihnou kontrolovat, jestli máte vymalováno v předsíni a srovnané boty. Ohromte je večeří při svíčkách a vítězství nad nepořádkem máte v kapse. A pokud vadí nepořádek vám, úplně nejjednodušší je nasadit si masku na spaní a zalézt do postele. Protože co není vidět, neexistuje.

Hezké jaro a jarní úklid vám přeje decoDoma.

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Inspirujte se

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup