Získejte ZDARMA luxusní vestu jako DÁREK k objednávce nad 990 Kč.  

Nejkrásnější zavařená zelenina

Zavařování je vášeň. Kdo ji nezná, neví, o co přichází. Ale, kdo zavařuje rád, potřebuje si čas od času doplnit a vyzkoušet nové recepty – a hlavně, pořídit si na ně dostatek sklenic a víček.
 
Pokud také potřebujete posílit zavařovací výbavu, jsou tu zavařovací sklenice s víčky na závit (8 ks/0,9 l) s barevnými motivy hub, nakládané zeleniny a okurek. Sklenice mají široké využití. Hodí se nejenom k zavařování, ale také k nakládání a uskladňování suchých potravin. V kuchyni budou neustále v jednom kole. My jsme do nich tradičně uložili okurky a naložili zeleninu.
 

JAK NA TO
Každoroční zavařování se může stát přece jenom rutinou. Pokud ovšem nepřidáte trošku nápadů. Zelenina je nejen chutná, ale také krásná. Hýří barvami a tvary a ještě si k tomu můžete vytvořit další pomocí vykrajovátek a tvořítek. Moc práce navíc vám nepřibude, zavařování je samo o sobě pracné. Podívejte se, co nám vzniklo pod rukama. Recept na křupavou zeleninu přidáváme na konci článku jen pro pořádek, protože víme, že každý má doma ten svůj, rodinný a nejskvělejší.

1. CO BUDETE POTŘEBOVAT
Nakládání zeleniny a okurek se maličko liší. Ale každý z nás má jiné chutě. Někdo rád kyselé, někdo sladší, někdo třeba slané.

Nicméně k základní výbavě patří – 
hořčičné semínko 
cukr a sůl 
ocet 
kopr 
tymián 
kuličky pepře a nového koření 
hřebíček
bobkový list. 
Nic z toho nebylo třeba fotit, protože vše znáte. Zato se nechte inspirovat sklenicemi s krásnými víčky.
 

2. CHVILKA S VYKRAJOVÁTKY
Tohle je vážně zábavné hraní. Pro tentokrát jsme zaměnili těsto za kolečka mrkve, okurek a čtvrtky paprik. Pracujte, vykrajovátky na cukroví, škrabkami, tvořítky na melounové kuličky, zkrátka vezměte na pomoc nejrůznější kuchyňské pomocníky. Až v zimě vytřepete zeleninu ze sklenice, všichni se pobaví. Například okurkové medailonky s paprikou vznikly tak, že nás inspirovaly olivy plněné papričkami. Když je rozkrájíte do salátu, vypadají podobně.

3. PASTVA PRO OČI
Nejméně práce vám dá míchaná zelenina. Přitom je neskutečně dobrá. Do směsi dejte malé růžičky květáku, hrášek, červenou a žlutou papriku nakrájenou na kostičky, plátky žampionů, červenou cibuli. Pro věší pikantnost přidejte malou čerstvou chilli papričku. Okurky zase zkombinujte s robustní červenou paprikou, špičaté papriky třeba naplňte jemně nakrájeným zelím. Možností je tolik, kolik existuje chutí. Kombinujte, vymýšlejte. V zimě budete za svou snahu královsky odměněni.
 

NAKLÁDANÁ ZELENINA

Příprava: 50 minut * Zavařování: 30 minut

Lák (zhruba na 5 sklenic)

 • 1,5 l vody
 • 0,5 l bílého vinného octa
 • 200 g krystalového cukru
 • 60 g soli
 • 1 lžička hořčičného semínka
 • 1 lžička celého pepře
 • 1 lžička celého nového koření
 • 3 bobkové listy
 • 1 lžičky hřebíčku

pro dochucení (na výběr) – 1 lžičky muškátového květu nebo kardamomu, chilli papričky, kopr nebo vinné listy

 1. Zeleninovou směs vytvořte z květáku rozebraného na malé růžičky, hrášku, případně z nakrájených lusků cukrového hrášku, červených a žlutých paprik nakrájených na kostičky, žampionů nakrájených na plátky. Nakonec přidejte bílou nebo červenou cibuli nakrájenou na plátky.
 2. Do láku můžete dát koření zavázané do mušelínového sáčku. Nálev nechejte 10 minut vřít a sáček vytáhněte až po vychladnutí. Pokud vám nevadí koření rozptýlené po sklenicích, vhoďte ho do nálevu a zeleninu zalijte horkým nálevem a ihned zavíčkujte.
 3. Sterilujte 30 minut v troubě nastavené na 150 °C. Sklenice postavte do hlubokého pekáče s vodou tak, aby se vzájemně nedotýkaly.

TIP: Kopr dodává zelenině tradiční chuť; přidáte-li vinné listy, dodáte zelenině křupavost díky tříslovině, kterou obsahuje.

Zavařování vám usnadní různé jednoduché kráječe. A my vám pak s nimi ukážeme ještě další finty. 

7 dílný univerzální kráječ

Keramický plátkovač

Nenechte si utéct další naše tipy, které pro vás pravidelně připravujeme a zaregistrujte se. 

 

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup