Sádrový motýl se vzpomínkami

Přišel čas, kdy využíváme každou chvilku k pobytu venku, na slunci a na čerstvém vzduchu. Občas nás vyvede z míry pofukující větřík, kvůli kterému se proběhneme za letícím časopisem, nebo který nás donutí pochytat spršku papírových ubrousků. Není čas zamyslet se nad něčím, co nám pomůže udělat pořádek na letním stole?

K zatížení rohů ubrusu poslouží speciální těžítka, která připnete na okraj ubrusu. Ovšem co s otevřenou knihou, s rozkreslenými dětskými obrázky, či s časopisy? Honem sáhněte do záhonu po pěkném kameni – anebo si udělejte chvilku s dětmi a pusťte se do odlévání těžítek ze sádry. Tvar jim propůjčí silikonová forma na volská oka, například ve tvaru motýla. Pomocí rukojetí se s ní skvěle manipuluje. A nemusíte se bát, že ji znehodnotíte tím, že si ji na chvíli vypůjčíte ze své kuchyně. Materiál neváže nečistoty, ani pachy, a po umytí bude opět sloužit, jak potřebujete.
 
JAK NA TO
Umíchejte trochu sádry a nalijte ji do připravené formy. Motýl má rozměry 9 × 9 cm, takže se na jeho povrch vejde celá řada přírodnin. K sádře se hodí nejlépe. Pokud jste se právě vrátili z dalekých cest, z nichž jste si přivezli pár pěkných kamínků a lastur, zakomponujte je do povrchu sádry a uchovejte si tak vzpomínku na svou krásnou dovolenou.

1. CO BUDETE POTŘEBOVAT

  • silikonovou formu na volská oka ve tvaru motýla 
  • alabastrovou sádru pro výtvarníky 
  • vodu 
  • dřívko na míchání 
  • drobnou drť bílých kamínků 
  • lastury a libovolné přírodniny 
  • pevnou podložku 
  • potravinářskou fólii 
  • kelímek na rozmíchání sádry

Nejprve si připravte olejem vymazanou silikonovou formičku a položte ji na kuchyňské prkénko potažené potravinářskou fólií. Místo kelímku na rozmíchání sádry nám posloužila ustřižená spodní část PET láhve.

2. SÁDROVÝ ODLITEK
Sádra se rozmíchává v poměru 2:1 – tedy dva díly sádry na 1 díl vody. Na motýla jsme spotřebovali 6 malých (omáčkových) naběraček sádry a 3 naběračky vody. Míchejte rychle v jednom směru a jakmile je sádra vláčná, okamžitě ji nalijte do formy. A teď bude fofr – sádra tuhne zhruba 10-15 minut. Takže urovnejte povrch a prkénkem potřeste, abyste ze sádry vyhnali vzduchové bublinky, a aby se povrch urovnal. Formička krásně těsní, ale v tuto chvíli vám možná trocha sádry podklouzne. Nevadí, později ji lehce odlomíte. Teď už jen nechejte povrch 10 min tuhnout a pusťte se do zdobení. 

3. MOZAIKA Z PŘÍRODNIN
V okamžiku, kdy se povrch sádry přestane lesknout, začíná sádra tuhnout. To je ta správná chvíle, kdy do měkkého povrchu velmi jemně zatlačíte kamínky, dřívka nebo lastury, které vytvoří jednoduchou mozaiku vykreslující motýla. Je vhodné, abyste měli jednotlivé prvky vždy do páru. Zkrátka si motýla nejprve vyskládejte nanečisto. Okraje motýla a mezírky mezi přírodninami vysypte jemnou drtí kamínků. Motýla nechejte jeden den schnout, pak sejměte formičku a odlámejte případné nerovnosti z okrajů. Těžítko nechejte v klidu ještě jeden den – a můžete jej užívat. Uvidíte, jak vám krásně ohlídá hromádku ubrousků na letním stole.
 
Skvělou letní atmosféru dodáte i kombinací těch správných vzpomínkových motivů - levandule na Francii, olivy Řecko a i vy jistě vymyslíte další.

Papírové ubrousky levandule
Závaží na ubrus
Keramická servírovací miska

Nenechte si utéct další naše tipy, které pro vás pravidelně připravujeme a zaregistrujte se.  

 

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup