Zdobí i váš stůl adventní věnec? A víte proč?

Snad každá česká domácnost zapaluje koncem listopadu první svíčku na adventním věnci. Víte však, co jednotlivé svíčky znamenají a odkud se tento zvyk vzal?

 

Křesťané nebyli první

Zelené věnce jako symbol protikladu zimy používali lidé už dávno v předkřesťanských dobách. Křesťanství se ale rozšiřovalo po celé Evropě a bylo potřeba vytěsnit či nahradit staré pohanské rituály. A tak mimo jiné symboliku věnce během středověku vlastně převzala církev a upravila dle svých potřeb. Velké popularitě se konkrétně adventní věnec těší zhruba od poloviny 19. století a dnes si ho zapalují v předvánoční době i lidé, kteří o jeho původní symbolice nic netuší. Jak se to s tím věncem tedy má?

Čtyři nebo pět svíček?

V obchodech běžně potkáte adventní věnec, na kterém jsou v kruhu umístěny čtyři svíčky. Občas ale můžete zahlédnout věnec s pěti svíčkami. Obojí je správně. Advent začíná 4 týdny před Vánocemi a čtyři svíčky se zapalují postupně po sobě, jak přicházejí adventní neděle. Pokud má svícen i pátou svíčku, zapálíte ji na Štědrý večer. Latinsky totiž adventus znamená příchod. Postupným zapalováním svíček dáváte najevo, že se těšíte na příchod Ježíše Krista. Pátou svíčkou pak oslavujete jeho narození.

Věděli jste, že:

...každá ze 4 adventních nedělí má své jméno? První se nazývá železná a poté následují bronzová, stříbrná a zlatá.

...kruhový tvar věnce je symbol Boha, který je věčný?

...i svíčky nesou jména? První svíčka se jmenuje Naděje, druhá Mír, třetí Přátelství a poslední čtvrtá svíčka Láska.

...čtyři svíčky symbolizují Kristův kříž?

 

Připravte se na Vánoce a pořiďte si vánoční věnec na dveře nebo jinou vánoční dekoraci. Hned se budete cítit slavnostněji a budete se na Vánoce opravdu těšit. Vdechněte svému domovu vánoční atmosféru a užijte si poslední měsíc roku v krásně vyzdobeném bytě s vůní vanilky a melodiemi oblíbených vánočních koled.

 

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Vánoce.

Adventní inspirace

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Advent 2021

6577 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup