Použité materiály

BAVLNĚNÝ KREP

Krepové povlečení v našem obchodě je vyrobeno ze 100% bavlny a svou velikou oblibu si získalo díky svým velmi nízkým nárokům na údržbu. Povlečení je v klasické plátnové vazbě s krepovým efektem. Krepování se obvykle provádí buď louhováním, kdy se za pomoci roztoku hydroxidu sodného látka smrští v místech, kde byla potištěn tímto roztokem nebo tzv. gaufrováním, kdy je tkanina zřasena pomocí 2 válců (zpravidla kovového, nesoucího určitý vzor, který vtlačuje do gumového). Takto ražená struktura se následně ve tkanině fixuje horkým vzduchem.

Krepové povlečení si uchovává vlastnosti 100% bavlny jako je prodyšnost, savost a barevnou stálost. Velkou výhodou je fakt, že se nežehlí. Z tohoto důvodu jsou krepová povlečení vhodná nejen na běžné domácí použití, ale také pro přespání občasných návštěv a na chalupy.

Jak udržovat povlečení z krepu
Povlečení perte na 40 °C po rubové straně v pracích prostředcích na barevné prádlo. Po uschnutí se nežehlí, aby se neponičila krepová struktura.

 

BAVLNĚNÝ SATÉN

Luxusní variantu bavlněného ložního prádla na našem trhu představuje bavlněný satén. Bavlněný satén je 100% bavlna z dlouhých česaných přízí v atlasové vazbě, pro kterou je typický vysoký lesk na lícové straně a vysoká hebkost. Bavlněný satén bývá zušlechtěný mercerováním.

Mercerace je způsob úpravy textilií vyvinutý v polovině 19. stol. Působením koncentrovaného louhu sodného dojde k nabobtnání vláken, které změní svůj ledvinovitý průřez na kruhový a délka vlákna se zkrátí až o čtvrtinu. V důsledku tohoto procesu získá látka mnohem vyšší pevnost, hedvábný lesk, snáze se obarvuje a barvy na ní lépe drží.

Bavlněný satén je vysoce prodyšný, má skvělou vlastnost, že v létě chladí a v zimě hřeje. Na rozdíl od levné polyesterové náhražky neklouže a jeho barvy jsou stálé.

Jak udržovat povlečení z bavlněného saténu
Povlečení z bavlněného saténu doporučuje v pračce prát po rubové straně se zapnutým uzávěrem. Perte vždy v prostředcích na jemné prádlo max. na 40 °C, tím zaručíte opravdu dlouhou životnost výrobku. Povlečení z bavlněného saténu není doporučeno dávat do sušičky. Bavlněný satén se bohužel stejně jako klasická hladká bavlna mačká a proto je nutné jej žehlit. Luxusnější varianta – mako satén – se vyrábí také v nežehlivé variantě.

Obr. atlasová vazba typická pro bavlněný satén. Osnovní niti se při kladení posouvají střídavě o jednu a o tři jehly, takže mezi dvěma sloupci vzniká spojení ve tvaru platinového obloučku.

 

FROTÉ

Froté prostěradla jsou nestárnoucí a stále oblíbenou klasikou v našich ložnicích stejně jako froté ručníky a župany v našich koupelnách. Svou oblibu si získaly hlavně díky svým vlastnostem jako je výborná savost a hebkost na dotek.

Jak ale vlastně froté vzniká?
Froté, neboli smyčková tkanina, patří do kategorie trojrozměrných textilií, kdy třetí rozměr tvoří kličky, vystupující do prostoru nad plochu základní tkaniny. Froté se tká na speciálních tkacích strojích, kdy paprsek při tkaní úplně nedorazí a tím vznikne volná smyčka. Froté tkaniny jsou vyráběny téměř vždy z bavlněných přízí, díky čemuž má tak materiál vyšší savost. Této vlastnosti se využívá hlavně při výrobě ručníků, ve které platí, že čím delší je smyčka, tím má ručník větší savost.

U froté prostěradel kromě savosti oceníte určitě také hebkost a jemnost na dotek a dlouhou životnost. Pro zvýšení elasticity látky se někdy do osnovy froté přidává také polyester. Množství do 20 % není na závadu.

Jak poznám kvalitní froté?
O kvalitě všech látek, nejen ručníků a prostěradel, vypovídá jejich měrná hmotnost, označovaná jako „gramáž“ (v katalozích a časopisech můžete často vidět zkratku gsm). Ta vyjadřuje hmotnost (v gramech) 1 m2 látky. S rostoucí gramáží roste také kvalita látky. Čím vyšší hodnota gramáže u ručníků, tím jsou příjemnější, tvarově stálejší, savější, odolnější vůči mechanickému poškození a hebčí na omak. Pokud toužíte po kvalitních ručnících, dívejte se po gramáži od 420 - 450 g/m², u těch opravdu luxusních s nejvyšší kvalitou pak může gramáž dosahovat až hodnot okolo 800 g/m². Nižší gramáž se projeví hlavně na síle látky - ta je samozřejmě o něco tenčí. Může se stát, že se ručníky s nižší gramáží rychleji opotřebují praním a rychleji ztratí svou měkkost. U froté prostěradel hledejte od hodnot 175 g/m².

Jak udržovat froté výrobky
Froté výrobky můžete prát až na 60 °C (přesto vždy dbejte pokynů výrobce). Aby si vlákna udržela svou hebkost a měkkost po dlouhou dobu, doporučujeme prát tyto výrobky v tekutých prášcích a bez aviváže. Než ručník poprvé použijete, nejdříve ho vyperte. Vlákna se zatáhnou a udrží si dobré vlastnosti.

Froté se nežehlí. Žehlením by se totiž vlákna přimáčkla k základní tkanině a tím se snížila jejich savost. Velmi vhodné je naopak sušení v sušičce, která froté pěkně nadýchá.

 

HLADKÁ BAVLNA

Povlečení z hladké bavlny je stálicí na našem trhu. Oblíbili jsme si ho hlavně díky skvělým vlastnostem bavlny, mezi které patří výborná prodyšnost a savost, stálost barev a cenová dostupnost. Bavlněné vláknou šetrné k pokožce a je tudíž také vhodné pro alergiky.

Povlečení v hladké bavlně se v drtivé většině vyrábí v klasické tzv. plátnové, vazbě. Plátno vznikne jednoduchým křížením vláken a jeho struktura je z obou stran stejná a připomíná šachovnici.

Jak udržovat bavlněné povlečení
Bavlna obecně je pratelná až na 95 °C (přesto vždy dbejte na doporučené praní výrobcem), ale vždy s kvalitním pracím práškem a aviváží. Bavlněné plátno je i přes své nesporně kladné vlastnosti mačkavé a proto je nutné je po každém praní žehlit. Jednodušší je žehlit ještě mírně vlhké prádlo.

 

HLADKÁ BAVLNA DE LUXE

Od ložního prádla očekáváme v rámci kvalitního spánku stále víc a víc a to je dobře. Bavlněné povlečení bylo neustále zušlechťováno, až vznikl jakýsi mezičlánek mezi standardní bavlnou a bavlněným saténem a to bavlna de luxe. Tato bavlna má vyšší gramáž okolo 150 g/m2 a je upravována procesy typickými pro bavlněný satén, jako je např. mercerování. Touto technikou úpravy získává tkanina vyšší pevnost, tvarovou stálost, větší lesk a je jemnější a příjemnější na omak.

Jak udržovat bavlněné povlečení
Bavlna obecně je pratelná až na 95 °C (přesto vždy dbejte na doporučené praní výrobcem), ale vždy s kvalitním pracím práškem a aviváží. Bavlna de luxe mívá nežehlivou a nesrážlivou úpravu, díky níž se téměř nemačká a tudíž se nemusí žehlit.

U povlečení z bavlny de luxe bývá standardem zipový uzávěr. Aby bylo dosaženo maximálního efektu nežehlivé úpravy, musí být při praní zipový uzávěr zapnutý.

 

JERSEY

Jersey (někdy používáno také žerzej), je pletená tkanina, která se využívala a stále využívá převážně pro výrobu oděvů. Původně se jersey vyrábělo z vlny, nyní se ale kromě vlny používá také bavlna a některé syntetické materiály. K výrobě tohoto materiálu se používá pletací stroj, je to tedy pletená tkanina. Látka je utkána do malých zrnitých oček a jako každá tkanina má rub (drobná očka) a líc (úzké svislé čárky, které jsou umístěny těsně vedle sebe). Jednoduše tkaná dosahuje výborné elasticity (lze ji napnout až o ¼ více než je její původní velikost), čehož se velmi hojně využívá při výrobě napínacích prostěradel.

Protože je to bavlněný materiál, udržuje si své vlastnosti typické pro bavlnu jako je savost a dobrá prodyšnost.

Luxusnější varianta jersey prostěradel je vyrobena s 10% příměsí lycry, čímž je dosaženo vysoké pružnosti, dlouhé životnosti a tvarové stálosti.

Jak udržovat jersey výrobky
Teplota praní jersey výrobků se může lišit podle procenta syntetických příměsí v látce i podle způsobu barvení látky. Dbejte proto vždy pokynů výrobce. Obecně ale můžeme doporučit praní na 40 °C v prostředcích na jemné prádlo. Po vyprání se prostěradla nemusí žehlit.

 

MIKROKREP

Variantou bavlněného krepu je ložní povlečení vyrobené z mikrokrepu. Povlečení je vyrobeno z vláken, která jsou 1000x jemnější než ostatní vyráběná vlákna. Díky těmto vláknům je mimořádně prodyšné a dokáže absorbovat 5x více vlhkosti než bavlna. Tuto vlhkost však okamžitě odvádí na povrch, takže pokožka je stále ve spánku suchá a nepotí se. Díky své prodyšnosti propouští k pokožce dostatek čerstvého vzduchu, čímž napomáhá k vyrovnání teploty a zajištění optimální kvality spánku v každém ročním období.

Krepového efektu u tohoto typu povlečení je dosaženo výhradně termofixací. Termofixace je proces stabilizace textilií z termoplastických vláken působením suchého a vlhkého tepla. Textilie se napne na tzv. rozpínací rám a působením vysoké teploty se uvolní napětí ve vláknech, tkanina se sráží a následně se fixuje chlazením.

Jak udržovat povlečení z mikrovlákna
Povlečení perte naruby při max. 40 °C v prostředcích na jemné prádlo. Protože má povlečení nežehlivou úpravu, proto dbejte na to, aby byl při praní zipový uzávěr vždy zavřený a efekt nežehlící úpravy tak co nejvyšší. Po vyprání doporučuje povlečení ihned pověsit. Protože velmi rychle schne, bývá většinou již za 20 minut suché.

 

MIKROPLYŠ

Hřejivý, mazlivě hebký a nádherně lesklý – těmito slovy by se dal velmi stručně charakterizovat poměrně nový a velmi moderní materiál současnosti. Ano, řeč je o mikroplyši.

Tento materiál je oblíbený především v zimních měsících nebo na studených chalupách, kdy vás, díky velmi jemným a hustým chloupkům, skutečně zahřeje. Díky tomuto materiálu budete moci uléhat vždy jen do teplé postele.
Promyšlený materiál má schopnost odolat plísním, skvrnám a vlhkosti. Umělá vlákna vůbec nelákají roztoče, tudíž je velmi vhodné pro alergiky. Nepouští vlákna ani se nežmolkuje častým používáním.

Z mikroplyše se v současné době vyrábí především ložní prádlo a prostěradla, která jen znásobí jeho hřejivé účinky, použijete-li ho společně s mikroplyšovým povlečením.

Jak udržovat povlečení z mikroplyše
Jak povlečení tak prostěradla doporučujeme prát na 30 °C. Po vyprání velmi rychle schnou. Po uschnutí s nimi nebudete mít žádnou práci, protože se nežehlí. Takže jednoduše složíte a uložíte do skříně.

 

MIKROVLÁKNO

Poměrně novým materiálem, který se na trhu s ložním prádlem objevil, je mikrovlákno. Při výběru však buďte opatrní. Cenové rozpětí, které na trhu najdeme, je velmi široké a mnohdy již podle ceny poznáte, zda jde o výrobek kvalitní či pouze cenově výhodný, avšak bez dalších užitných vlastností.

Ložní povlečení v našem e-shopu je vyrobeno z vláken, která jsou 1000x jemnější než ostatní vyráběná vlákna. Díky těmto vláknům je mimořádně prodyšné a dokáže absorbovat 5x více vlhkosti než bavlna. Tuto vlhkost však okamžitě odvádí na povrch, takže pokožka je stále ve spánku suchá a nepotí se. Díky své prodyšnosti propouští k pokožce dostatek čerstvého vzduchu, čímž napomáhá k vyrovnání teploty a zajištění optimální kvality spánku v každém ročním období.

Jak udržovat povlečení z mikrovlákna
Povlečení perte naruby při max. 40 °C v prostředcích na jemné prádlo. Protože má povlečení nežehlivou úpravu, proto dbejte na to, aby byl při praní zipový uzávěr vždy zavřený a efekt nežehlící úpravy tak co nejvyšší. Po vyprání doporučuje povlečení ihned pověsit. Protože velmi rychle schne, bývá většinou již za 20 minut suché.

 

MIKROVLÁKNO V PROVEDENÍ BERÁNEK - SHERPA

Moderní materiál současné doby – mikrovlákno v provedení beránek je syntetická tkanina s dlouhým jemným a hustým vlasem, připomínající svým vzhledem skutečnou beránčí kůži. Na rozdíl od pravé vlny se v ní ale nedrží roztoči, materiál je dokonale antialergický. Díky jemným vláknům je lehký a nadýchaný a má schopnost dokonale izolovat teplo.

Z tohoto materiálu v současné době najdete spoustu výrobků právě pro jeho neocenitelné vlastnosti. Vyrábí se z něj přehozy, různé relaxační polštářky, deky, domácí obuv, bederní pásy, oblečení atd.

Jak udržovat beránkové mikrovlákno
Perte na maximálně 40 °C v kvalitním pracím prášku na jemné prádlo. Materiál je rychleschnoucí a nenáročný na údržbu. Výrobky z tohoto materiálu se nežehlí.

 

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Léto 2022.

Inspirujte se

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací... Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Novinky a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Léto 2022

16 000 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup