Modrobílá klasika

Modrotisk patří k nejcennějším českým lidovým tradicím. Celkem nedávno o tom rozhodlo ministerstvo kultury, které tuto techniku zapsalo na seznam takzvaných nemateriálních statků. Do budoucna by mohl usilovat i o zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Modrotisk se stal velmi oblíbeným od konce 18. století a své místo si našel na lidových krojích.  Pro některé oblasti jako např. Horácko nebo Valašsko se stal typickým materiálem.

V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku. Dnes už jsou zachované pouze ve Strážnici a Olešnici na Moravě. Tato barvírna začala fungovat už v roce 1816 a technologii výroby provádí beze změn od roku 1849. Ovšem tajemství barvířské rodiny sahá ještě víc do minulosti, až do 16. století. K barvení se používají původní dřevěné ruční formy a následně se látka barví v barvě indigo. Tisk se prováděl na plátno ručně přitlačením formy namočené do barvy odpuzující hmoty (tiskařský pop) a pak se plátno obarvilo. Přepráním plátna se jednak odstranil pop, jednak přebytečná barva. 
A tady si můžete přečíst, jak si vyrobit vlastní modrotisk.

My milovníkům modrotisku nabízíme povlečení indigo a sadu povlaků na polštářky.

Tištěný katalog

V novém katalogu najdete tipy pro nadcházející letní období.

Inspirujte se

Naši autoři spolu s vámi, našimi zákazníky, společně vytvářejí magazín plný rad, návodů, receptů a inspirací. Jste zvědaví, co je nového?

Newsletter

Kolekce a akce

na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů

Léto 2019

2715 výdejních
míst

a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup