Spíte dostatečně? Jaký má spánek vliv na vaše zdraví?

Vyspat se do růžova, spát jako v bavlnce, spát jak hozený do vody, spát jak nemluvně, spát jako zabitý. Už naši předkové věděli, jak důležitý pro jejich organismus pořádný a vydatný spánek je. Proto vymysleli hromadu přirovnání, která se spánkem souvisí. Proč je spánek pro vaše zdraví tak nezbytný?

Vyspat se do růžova, spát jako v bavlnce, spát jak hozený do vody, spát jak nemluvně, spát jako zabitý. Už naši předkové věděli, jak důležitý pro jejich organismus pořádný a vydatný spánek je. Proto vymysleli hromadu přirovnání, která se spánkem souvisí. Proč je spánek pro vaše zdraví tak nezbytný?

Kolik spánku potřebujete?

I když se obecně říká, že dospělý člověk potřebuje 8 hodin spánku, tato potřeba se ve skutečnosti liší. Někdo se cítí vyspaný po šesti hodinách, jiný se nemůže z postele dostat ani po devíti a klidně by spal dál. Dočasně si organismus a mozek poradí i s extrémně krátkou dobou spánku, například 3 hodiny denně, ale dlouhodobě to možné není a může dojít až k celkovému vyčerpání organismu a vzniku únavového syndromu. Možná si dokážete představit, že tolik hodin strávených spaním byste dokázali využít lépe, ale v tomto na přírodu nevyzrajete. Kdyby vám někdo zamezil spát úplně, zemřeli byste.

Jak spánek probíhá?

Při usínání vlastně upadnete do bezvědomí, uvolní se vám svalstvo, zpomalí dýchání a sníží se dokonce i tep a tělesná teplota. Začnete dýchat zhluboka a přestanete vnímat, co se ve vašem okolí děje. Čtyřikrát až šestkrát za noc se u člověka vystřídají dvě spánkové fáze - REM a NREM. Během REM fáze se dostanete nejblíže bdělému stavu, rychle pohybujete očima a zdají se vám sny a během NREM fáze upadnete do hlubokého spánku.

Proč je spánek důležitý?

  • mozek se přepne do klidového stavu a věnuje se generálnímu úklidu. Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera.

  • odstraňuje únavu a zlepšuje myšlení, rozhodování, pamět i zrak. Pokud tedy málo spíte, protože se po nocích učíte, nebude to pravděpodobně příliš efektivní.

  • posiluje ozdravné a růstové procesy organismu. Chodíte do posilovny? Pak musíte hodně spát, aby vám rostly svaly. Nechcete chytit chřipku? Neoslabujte si organismus ponocováním.

Pár tipů, jak se skvěle vyspat

  • snažte se večer šetřit nervy. Nedívejte se na horory, napínavé filmy ani na kriminálky.

  • večeřte alespoň 4 hodiny před plánováním ulehnutím a moc nepijte, ať se v noci nebudíte kvůli toaletě

  • pořiďte si kvalitní matraci, na které se pohodlně vyspíte a která poskytne vašemu tělu potřebnou oporu

  • ložnici se pořádně vyvětrejte, ať má mozek v noci dostatek kyslíku

  • uvařte si čaj z uklidňujících bylinek, jako například meduňka nebo levandule   

Online katalog

V novém katalogu naleznete tipy na Jaro 2024.

Nápady pro útulnější domov

Naše autorky pro vás připravují blog plný zajímavých článků. Ať už hledáte inspiraci v bytovém designu, šikovné rady do domácnosti, vyzkoušené recepty nebo návody na vyrábění dekorací.

Psali o nás
Newsletter
Novinky a akce
na váš e-mail

Detaily o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Katalog produktů
Léto 2024
16 000 výdejních
míst
a mnoho výhod
pro váš pohodlný nákup